Kas yra kimči?

KimčiKimči – tai tradicinis korėjietiškas patiekalas, gaminamas iš daržovių. Yra šimtai įvairių patiekalo variacijų, į kurias įeina įvairios daržovės, pavyzdžiui, kopūstai, svogūnai, ridikėliai, morkos ir įvairūs prieskoniai. Skonis gali skirtis priklausomai nuo gaminimo ypatybių ir nuo to, kokios sudedamosios dalys naudojamos, tačiau paprastai skonį visada galima įvardinti kaip aštriai rūgštų. Kimči galima valgyti gryną, naudoti kaip prieskonį arba naudoti gaminant kitus patiekalus, pavyzdžiui, troškinius ar makaronus.

Kimči gaminimo technologija yra labai paprasta. Iš pradžių griežinėliais ar juostelėmis yra supjaustomos daržovės bei paskui jos yra apibarstomos druska ir įvairiais prieskoniais. Druska sukuria sūrymą, kuris yra būtinas akstinas fermentacijos procesui pradėti. Prieskoniais apibarstytos daržovės sudedamos į stiklainį ar kitą indą, sandariai uždaromos ir paliekamos savaitei ar dviems kambario temperatūroje fermentuotis.

Jei nenorite gaminti savo kimči, yra galimybė jį įsigyti specializuotose sveiko maisto parduotuvėse, dideliuose prekybos centruose ar internetinėse platformose.

100 g. kimči produkto energetinė ir maistinė vertė

Nors maistinė ir energetinė vertė priklauso nuo produktų, iš kurių yra gaminamas kimči, tačiau galima išreikšti ir apytikslę įvairių rūšių kimči energetinę vertę. Šimtame gramų yra 40 kalorijų, 1 gramas baltymų, 0,5 gramų riebalų, 10 gramų angliavandenių, 0,5 gramų cukraus ir 1 gramas skaidulų.

Kimči yra geras folio rūgšties šaltinis. Folio rūgštyje yra M ir B9 grupės vitaminų. Šie vitaminai atsakingi už sklandžią baltymų apykaitą, ląstelių dalijimosi ir atsinaujinimo procesus bei organizmo augimo ir vystymosi procesus. Kimčyje taip pat yra gausu kalcio, kuris užtikrina sklandžią raumenų veiklą bei stiprina kaulus ir dantis.

Kadangi kimčio fermentavimuisi užtikrinti yra naudojama pakankamai daug druskos, reikia turėti omenyje, kad valgant kimči su juo yra pasisavinama daug druskos. Suaugusiam žmogui per dieną rekomenduoja suvalgyti 5 g druskos, didesnis druskos kiekis apsunkina širdies ir kraujagyslių darbą. Jeigu kimči naudojate, kaip ingredientą kito patiekalo gamybai, iš pradžių nedėkite druskos, nes labai didelė tikimybė, kad patiekalui pakankamo sūrumo suteiks kimči.

Kimči naudingas žarnyno sveikatai

Atliekant mokslinius tyrimus buvo nustatyta, kad kimči gali pagerinti žarnyno veiklą, palaikyti gerą žarnyno kondiciją, žarnyne paskatinti gerųjų bakterijų dauginimąsi ir taip pat apsaugoti nuo tokių ligų kaip vidurių užkietėjimas ir viduriavimas.

Kimči saugu valgyti visiems

Paprastai kimči yra saugus valgyti visiems, nebent turite specifinę alergiją atskiroms sudedamosioms kimči produkto dalims. Kai kuriais atvejais kimči gali turėti šalutinių poveikių, pavyzdžiui, pilvo pūtimą tiems, kurie nėra pratę valgyti fermentuoto ar daug skaidulinių medžiagų savyje turinčio maisto.

Kimči lietuviškas atitikmuo

Panašiausias į kimči produktas lietuviškoje virtuvėje galėtų būti raugintos daržovės, pavyzdžiui, pagal lietuviškas tradicijas užraugti kopūstai ar agurkai. Nuo kimči mūsų raugintos daržovės skiriasi tuo, kad lietuviškuose receptuose daržovių raugimui yra naudojamas minimalus prieskonių kiekis bei niekada nėra naudojami aštrieji prieskoniai, kurie kimči gaminyje sudaro skonio pagrindą. Norintys paragauti kimči ir palyginti jį su lietuviškai raugintomis daržovėmis, jį gali pasigaminti namuose. Kimči rauginti kopūstai palyginimui tikriausiai būtų tinkamiausias pasirinkimas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Current ye@r *